We Wrocławiu |
Dawno, dawno temu w pięknym Wrocławiu...kiedy nie było jeszcze Mostu Grunwaldzkiego, ani Hali Stulecia, szczęśliwi wrocławianie mieszkali w urokliwych kamienicach, w których najczęściej nie było jednak łazienek. Gród nad Odrą pod koniec lat 90 XIX wieku liczył już przeszło 400 000 mieszkańców, którym mocno doskwierała zbyt mała ilość łaźni miejskich.
Pewnego pięknego dnia, a było to w roku 1895 grupa zamożnych mieszczan i kupców wrocławskich postanowiła dofinansować budowę łaźni i basenu tylko dla mężczyzn. Dzięki ich inicjatywie w 1897 roku w sercu Wrocławia, przy ulicy Teatralnej, na podstawie projektu Wilhelma Werdelmana powstał nowoczesny - jak na owe czasy - kompleks łaźni męskich (w tym modna wówczas łaźnia parowa) oraz pływalnia męska (obecny basen nr 1).
Obiekt cieszył się sporą popularnością, jednak z dobrodziejstw nowoczesnych zakładów kąpielowych zechciały korzystać również panie. Koedukacja była wówczas wysoce niestosowna, dlatego też w 1907 roku rozpoczęto rozbudowę kompleksu przy Teatralnej. Powstała pływalnia dla kobiet (obecny basen nr 2), charakterystyczna wieża oraz strefa saun tureckich dla mężczyzn, w których zamożni wrocławianie zażywając rozgrzewających seansów debatowali o interesach, polityce, grali w karty i popijali piwo z pobliskiego browaru. Wtedy właśnie kompleks na Teatralnej stał się popularnym miejscem spotkań.
W latach dwudziestych XX wieku obiekt, dzięki kolejnej rozbudowie został powiększony o łaźnie tureckie dla kobiet, strefę kąpieli wannowych oraz restaurację.
W 1928 roku pływalnię nr 1 dostosowano do wymogów basenu sportowego, co zwiększyło prestiż obiektu i pozwoliło na przeprowadzanie zawodów sportowych. Lata 1929-1930 przyniosły ze sobą kolejne inwestycje na Teatralnej. Kompleks rozbudowano o dwie pływalnie młodzieżowe (dziewczęcą i chłopięcą). Podczas oblężenia Festung Breslau obiekt uległ stosunkowo niewielkim uszkodzeniom i od 1946 roku mógł ponownie służyć wrocławianom jako miejskie zakłady kąpielowe i kryty basen.
Obecnie na Teatralnej zapraszamy do Wrocławskiego Centrum SPA. Można tu skorzystać z trzech basenów krytych, strefy saun, odnowy biologicznej, rehabilitacji i klubu sportowego.